Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 29. března 2023 Taťána

Flegrovo postcovidové desatero

2. 03. 2023 9:02:11
Během pandemie jsem usilovně šířil své proticovidové desatero. Ač si to varianta Kraken zatím odmítá přiznat, je pandemie skoro jistě za námi. Pro mne tak nastal čas po sobě uklidit – zveřejnit nové, postcovidové desatero.

Postcovidové desatero

 1. Jestli nejste očkováni alespoň dvěma dávkami, nebo jste riziková osoba a nejste očkováni alespoň čtyřmi dávkami, tak pro vás osobně epidemie možná ještě neskončila. (Prodělaný covid lze považovat za jednu očkovací dávku.) Přesto zkuste číst dál.
 2. Pandemií jste prošel či prošla vítězně. Těšte se z běžných radostí života a povzneste se nad jeho strasti. Třeba vám v tom pomůže vědomí, že mnoho lidí dopadlo o dost hůř.
 3. Vraťte se k normálnímu životu. Choďte mezi lidi a zejména mezi přátele. Pro introverty to není vůbec snadné a chce to aktivní snahu. Ale je to důležité. Kvůli vám i kvůli vašim přátelům. Chybíte jim.
 4. U někoho covid, u jiného třeba lockdowny a nedostatek pohybu, se negativně podepsaly na zdraví a celkové fyzické i duševní kondici. Udělejte vše proto, abyste se do kondice opět dostali. Stravujte se zdravě, sportujte, aktivně odpočívejte, zbavte se závislosti na alkoholu a jiných návykových drogách. A to včetně internetu. Neváhejte v případě potřeby vyhledat pomoc odborníků.
 5. Respirátor nezahazujte. Neváhejte si ho nasadit v případě vlastního onemocnění, v přítomnosti nemocné osoby, nebo na místech, kde by se mohly takové osoby či osoby rizikové vyskytovat. Covid už pro vás nepředstavuje velké nebezpečí, jiné respirační choroby však ano. Třeba Japonci už roky vědí, že respirátor není „náhubek“, ale užitečná pomůcka a známka ohleduplnosti k okolí.
 6. Řada vašich přátel a známých prošla pandemií hůř než vy. Covid je připravil o jejich blízké, mohou mít dlouhodobé zdravotní potíže, a to jak fyzické, tak duševní. Mnozí z nich se dál izolují od okolí. Dělají to už nikoli kvůli obavám z infekce, ale spíše ze zvyku, či dokonce jen z pohodlnosti. Pomozte jim k návratu do normálního života.
 7. Pandemie, internet a sociální sítě vykopaly hluboké názorové příkopy mezi lidmi a uzavřely řadu z nás do vzájemně izolovaných sociálních bublin. Bourejte stěny těchto bublin. Oživujte bývalá přátelství. S člověkem vám může být dobře, i když s ním třeba nesdílíte názor na RNA vakcíny.
 8. Během epidemie u mnohých Čechů klesla spotřeba, a tak jim vzrostly úspory. Jestli to byl i váš případ, snažte se úspory investovat, nikoli spotřebovat. Třeba do zateplení obydlí a nákupu šetrnějších spotřebičů. Ale pamatujte – nejlepší investice nejsou ty do akcií, ale ty do zdraví a do vzdělání.
 9. Zauvažujte, co jste během pandemie udělali správně a co špatně, co vám přinášelo radost a co spíše smutek. A také nad tím, jaké názory a návyky jste si během bláznivého a náročného období vytvořili. Těch dobrých se držte a ty špatné se snažte opustit.
 10. Zkuste se nyní „po bitvě“ znovu zamyslet nad smyslem svého života. Epidemie nám ukázala, že příroda umí převrátit veškeré jistoty naruby. Vůbec nic není samozřejmé, vše se může ze dne na den proměnit. Život máte jen jeden, a není nekonečný. Pouvažujte, zda ho žijete tím nejsprávnějším způsobem. V případě že ne, naberte odvahu ho změnit.
Autor: Jaroslav Flegr | čtvrtek 2.3.2023 9:02 | karma článku: 41.09 | přečteno: 7259x

Další články blogera

Jaroslav Flegr

Nalejme si čistého vína – většina Čechů chce za prezidenta Babiše

Ano, taky mám radost, že příštím prezidentem bude Petr Pavel a ne ulhaný, bezcharakterní Babiš. Ale nalejme si čistého vína – kdyby volily i ty 2,44 miliony oprávněných voličů, co k volbám nepřišly, tak by u nás vyhrál Babiš.

1.2.2023 v 19:19 | Karma článku: 40.29 | Přečteno: 9937 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Byl jednou jeden covid

Od dubna 2020 jsem zde každé 4 měsíce zveřejňoval předpovědi vývoje covidové epidemie. Dnes končím. Místo předpovědi už jen popíšu, co se to vlastně stalo. A jak už mám ve zvyku, napíšu to narovinu, bez příkras a taktizování.

30.12.2022 v 19:19 | Karma článku: 41.61 | Přečteno: 4918 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Tak copak nám Covid předvede teď? Flegrova v pořadí již 7. předpověď

Nadešel čas na další, v pořadí již sedmou předpověď budoucího vývoje pandemie v Česku. Nejprve tradiční shrnutí, jak jsem se trefil v té poslední, březnové.

30.8.2022 v 18:44 | Karma článku: 44.43 | Přečteno: 13930 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 758 | Diskuse

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma článku: 28.69 | Přečteno: 561 |

Kamil Krbálek

Znalostní revoluce

Nová technologická revoluce právě začala. Je načase dát jí jméno. Informační revoluce končí a umělé inteligence startují další.

24.3.2023 v 9:18 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 197 | Diskuse

Pavol Dančanin

Pozitivistická teória poznania – bod 3)

Metafyzika (aspoň v mojom podaní) má teda jeden problém: Kde chýba jednoznačná skúsenosť prístupná všetkým ľuďom, pojmy sú prázdne alebo mnohoznačné.

23.3.2023 v 9:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Dana Tenzler

Konec čínské mise na Marsu

Zdá se, že činnost čínského roveru na povrchu Rudé planety ustala. Od minulého podzimu se nepohnul z místa a podle snímků z oběžné dráhy to vypadá, že je silně zaprášený. (délka blogu 5 min.)

23.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 16558

Jsem biolog, profesor na Přírodovědecké Fakultě UK v Praze. Když zrovna nepřednáším tak se věnuji evoluční biologií, parazitologií a evoluční psychologií a hledáním ztracených předmětů v nepořádku na svém stole. Mým hlavním koníčkem je moje práce (což je, přiznávám, pro mě i mé okolí poněkud vysilující). Rád se ploužím přírodou (Ďábličák stačí, Balkán je lepší) a fotografuji co mi vleze před objektiv. Na poli vědy i v běžném životě jsem postupně učinil řadu objevů; vzhledem ke své mizerné paměti mnohé z nich i opakovaně.

Najdete mne na flegr.com a  www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr 

<a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/"><img alt="Licence Creative Commons" style="border-width:0" src="https://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png" /></a><br />Toto dílo podléhá licenci <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/">Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License</a>

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...