Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Nalejme si čistého vína – většina Čechů chce za prezidenta Babiše

1. 02. 2023 19:19:34
Ano, taky mám radost, že příštím prezidentem bude Petr Pavel a ne ulhaný, bezcharakterní Babiš. Ale nalejme si čistého vína – kdyby volily i ty 2,44 miliony oprávněných voličů, co k volbám nepřišly, tak by u nás vyhrál Babiš.

Průzkumy po druhém kole totiž ukázaly, že na každého nevoliče z prvního kola, který to ve druhém kole hodil Pavlovi, připadalo skoro 6 (přesněji 5,75) takových, kteří to ve druhém kole hodili Babišovi. Mezi těmi, co naštěstí nepřišli ani k druhému kolu, bude podpora Babiše téměř jistě ještě vyšší. To znamená, že kdyby se u nás po vzoru některých zemí zavedla povinná účast ve volbách, nebo kdyby se účast ve volbách zásadně zjednodušila třeba volbou po internetu, vyhrál by volby Babiš. Získal by asi 4,5 milionu hlasů zatímco Pavel jen 3,7 milionu hlasů. Ano, je to tak. Většina obyvatel Česka chce žít v Babišstánu a za hlavu státu si přeje populistického, neschopného a zároveň všehoschopného lháře.

Co s tím? Pro začátek se podívat, kdo volil Babiše. Podrobné analýzy (po osobách, nikoli po okrscích) zatím asi hotové nejsou, ale podle publikovaných výsledků se zdá, že tou vlastností, která je typická pro většinu voličů Babiše, je nižší vzdělání. Jistě, z dat vyplývá, že Babiše volili především starší lidé. Jenže právě mezi nimi je i výrazně nižší vzdělanost – za komunismu mělo podstatně méně lidí středoškolské vzdělání, o tom vysokoškolském ani nemluvě. Babiše volily přednostně i lidé z chudých regionů, kde je vyšší nezaměstnanost a vysoké počty lidí v exekuci. Ale opět platí – jedná se o oblasti, kde je průměrně nižší vzdělanost. Moderní statistické metody umožňují zjistit, co je tou primární vlastností, která je zodpovědná za určitou závislost, a které vlastnosti se na ni jen nabalují. Vsadím se o co chcete (dobře, s výjimkou Micíka, manželky, nových krbových kamen a několika dalších drobností), že až se taková analýza udělá, ukáže se jako hlavní viník zoufalé politické kultury v Česku nízká průměrná vzdělanost obyvatel některých regionů.

Je to vlastně dobrá zpráva. Vzdělanost je totiž jeden z parametrů, který v Česku (aspoň zatím) postupně stoupá, a který se můžeme navíc pokusit cíleně ovlivnit. A mnohdy by k tomu stačilo i pouhé politické rozhodnutí. Osobně si myslím, že největší chybou posledních 30 let je obnovení 8letých gymnázií. Kvůli nim z druhého stupně základních škol jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den vymizí většina nejnadanějších žáků – možných vzorů pro ty méně nadané. Kromě studijně nenadaných ve třídách samozřejmě zůstanou i ti, u kterých se nadání projeví, či spíše u kterých by se projevilo, až později. To už však situaci nezachrání. Kvalita výuky v takto „intelektuálně vykastrovaných“ třídách se nutně přizpůsobí průměrným schopnostem zbylých žákům, tedy zásadně poklesne. Intelektuální klima ve třídě se výrazně zhorší a většina zbylých talentů zakrní. Rozevřou se tak nůžky mezi budoucí „intelektuální elitou“ předurčenou ke studiu na vysokých školách, a budoucími „lůzry“ kteří v lepším případě dokončí středoškolské vzdělání, v horším ani to ne. Pochopitelně, čest a sláva výjimkám.

Co teď? V první řadě zrušit víceletá gymnázia, tak jako to udělali v jiných civilizovaných zemích. A v druhé řadě hledat další způsoby, jak zvýšit průměrnou vzdělanost a průměrný počet let strávený občany Česka na školách. A to všude po celé republice. Kvůli tomu „všude“ je také třeba zajistit rychlé dálniční a především rychlovlakové spojení do všech oblastí republiky i do měst v okolních zemích. Sakra, Vídeň, Berlín, Paříž i Londýn máme na světové poměry hned za rohem.

Jistě, bylo by skvělé, kdybychom dokázali zlepšit nejen množství, ale i kvalitu vzdělávání, a kdyby, jak se nyní s oblibou říká, škola namísto biflování neužitečných znalostí naučila žáky a studenty kriticky myslet. Na to už ale nejspíš jednoduchý recept není, alespoň já jsem na něj zatím nenarazil. Naštěstí možná právě tohle není až tak podstatné. Teď se budu zase rouhat: i samotné biflování neužitečných znalostí (co to je?) v období dospívání má zásadní pozitivní význam pro rozvoj psychických schopností a dovedností a, jak ukázaly i tyto volby, i pro rozvoj hodnotového systému člověka a jeho schopnosti zorientovat se v současném světě. Zkrátka, přestaňme zvlášť vzdělávat nadané a nenadané, prodlužme školní docházku a maximálně usnadněme přístup většině populace k vyšším stupňům vzdělání. Strašně moc bych se divil, kdyby se to brzy neprojevilo na výsledcích populistů ve volbách i na ekonomické situaci v Česku.

Svět teď čeká velká sociální a kulturní revoluce. Bude asi zásadnější a především nesrovnatelně rychlejší než ta, která byla spojená s průmyslovou revolucí v 18. až 19. století. Systémy umělé inteligence už do několika let člověka vytěsní, nebo téměř vytěsní, z mnoha stávajících profesí. Bude se to tentokrát týkat především profesí, k nimž je potřeba mnoha znalostí a zároveň schopnost s těmito znalostmi zacházet. O práci asi nepřijdou učitelé, zubní lékaři, sestry ve zdravotnictví a pečovatelských službách, instalatéři a truhláři. Ale téměř jistě o ní přijdou mnozí překladatelé, úředníci, novináři, obchodníci, programátoři, grafici, právníci a lékaři. Škola tak do značné míry ztratí svou zdánlivě hlavní funkci, funkci přípravy na budoucí povolání. Musíme si pohlídat, aby neztratila svou skutečně nejdůležitější funkci. Tou je totiž výchova plnohodnotného, zodpovědného a samostatně a kriticky uvažujícího člověka. Člověka, který se nenechá oblbnout „jistotou dvanáctinásobku“.

Autor: Jaroslav Flegr | středa 1.2.2023 19:19 | karma článku: 40.27 | přečteno: 9936x

Další články blogera

Jaroslav Flegr

Flegrovo postcovidové desatero

Během pandemie jsem usilovně šířil své proticovidové desatero. Ač si to varianta Kraken zatím odmítá přiznat, je pandemie skoro jistě za námi. Pro mne tak nastal čas po sobě uklidit – zveřejnit nové, postcovidové desatero.

2.3.2023 v 9:02 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 7258 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Byl jednou jeden covid

Od dubna 2020 jsem zde každé 4 měsíce zveřejňoval předpovědi vývoje covidové epidemie. Dnes končím. Místo předpovědi už jen popíšu, co se to vlastně stalo. A jak už mám ve zvyku, napíšu to narovinu, bez příkras a taktizování.

30.12.2022 v 19:19 | Karma článku: 41.60 | Přečteno: 4917 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Tak copak nám Covid předvede teď? Flegrova v pořadí již 7. předpověď

Nadešel čas na další, v pořadí již sedmou předpověď budoucího vývoje pandemie v Česku. Nejprve tradiční shrnutí, jak jsem se trefil v té poslední, březnové.

30.8.2022 v 18:44 | Karma článku: 44.42 | Přečteno: 13929 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

27.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 756 | Diskuse

Zdenek Slanina

Poslední dva a půl roku v životě Nikolaje Ivanoviče (strávené v Gulagu)

Pravým imperátorem vědeckých nepřístojností je Trofim Denisovič Lysenko (1898-1976). Prominentním kritikem Lysenka byl botanik Nikolaj Ivanovič Vavilov (1887-1943). Leč Lysenko byl protégé Stalina, a tak řešení bylo ovšem nasnadě.

26.3.2023 v 5:22 | Karma článku: 27.70 | Přečteno: 551 |

Kamil Krbálek

Znalostní revoluce

Nová technologická revoluce právě začala. Je načase dát jí jméno. Informační revoluce končí a umělé inteligence startují další.

24.3.2023 v 9:18 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 196 | Diskuse

Pavol Dančanin

Pozitivistická teória poznania – bod 3)

Metafyzika (aspoň v mojom podaní) má teda jeden problém: Kde chýba jednoznačná skúsenosť prístupná všetkým ľuďom, pojmy sú prázdne alebo mnohoznačné.

23.3.2023 v 9:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Dana Tenzler

Konec čínské mise na Marsu

Zdá se, že činnost čínského roveru na povrchu Rudé planety ustala. Od minulého podzimu se nepohnul z místa a podle snímků z oběžné dráhy to vypadá, že je silně zaprášený. (délka blogu 5 min.)

23.3.2023 v 8:00 | Karma článku: 23.67 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 16557

Jsem biolog, profesor na Přírodovědecké Fakultě UK v Praze. Když zrovna nepřednáším tak se věnuji evoluční biologií, parazitologií a evoluční psychologií a hledáním ztracených předmětů v nepořádku na svém stole. Mým hlavním koníčkem je moje práce (což je, přiznávám, pro mě i mé okolí poněkud vysilující). Rád se ploužím přírodou (Ďábličák stačí, Balkán je lepší) a fotografuji co mi vleze před objektiv. Na poli vědy i v běžném životě jsem postupně učinil řadu objevů; vzhledem ke své mizerné paměti mnohé z nich i opakovaně.

Najdete mne na flegr.com a  www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr 

<a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/"><img alt="Licence Creative Commons" style="border-width:0" src="https://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png" /></a><br />Toto dílo podléhá licenci <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/">Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License</a>

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...