Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Peklo zamrzlo – přináším snad konečně dobrou zprávu!

24. 11. 2021 16:19:58
Nerad bych to zakřikl, ale mám dojem, že se už sedmý den zpomaluje nárůst pacientů v nemocnicích. A zejména těch na jednotkách intenzivní péče.

Zatím sice obojí exponenciálně roste, ale exponent je už o dost nižší, než byl celý minulý měsíc. Nemocnice se stále ještě stihnou přeplnit, takže lockdown nás téměř jistě nemine, ale minimálně se zdá, že viru dochází žrádlo, a že když nová vláda zavede alespoň nějaká vážně míněná opatření, mohla by se podzimní vlna zastavit.

Pesimista by mohl říct, že nemocnice jen nestíhají hlásit nové pacienty, nebo že hospitalizovaní už začínají umírat, nebo že se projevuje, že pacienti jsou administrativně vyřazováni z evidence covidových pacientů 20 dnů po PCR testu. Ale já si to nemyslím. Spíš bych řekl, že se začalo projevovat včasné podávání protilátek, které mohou část pacientů před transportem do nemocnice zachránit a stoupající počty třetích dávek, které před ním zachrání devatenáct lidí z dvaceti. Anebo dokonce může viru docházet žrádlo – tedy že začíná fungovat promoření a proočkování.

Rovnou dodávám, tahle forma promoření je podle všeho u naprosté většiny osob jen velmi krátkodobá. Osobně si myslím, že kromě solidní, obvykle více než půlroční imunity po prodělaném covidu či po dokončeném očkování, existuje i krátkodobá rezistence po kontaktu s virem bez vypuknutí covidu, která trvá spíše týdny než měsíce. Je to z mé strany tentokrát téměř čistá spekulace, za což se rovnou omlouvám. Nepíšu to jako bývalý imunolog, ale jako evoluční biolog, a tak se mohu velmi snadno mýlit. Ale opakovaně jsem si pouštěl animace zhášení a rozsvěcování místních epidemií v USA a v Evropě a získal jsem z toho dojem, že místa, kudy prošla vysoká epidemická vlna covidu poté na mapě zhasla a měla následně nějakou chvíli tendenci vzdorovat vlně další, která zuřila v sousedních regionech. Tato ochrana byla ovšem jen dočasná, po nějaké době se daná oblast opět jasně rozsvítila. Nejednalo se tedy o dlouhodobou imunitu, ale jen o jakousi přechodnou ochranu.

Je samozřejmě možné, že si pouze lidi v zasažených oblastech chvíli pamatují, že epidemie není nic moc příjemného a že nějakou dobu dodržují protiepidemiologická opatření. Může se však jednat i o dočasnou imunitu, či ještě spíše dočasně získanou rezistenci, vznikající na sliznici dýchacích cest v důsledku kontaktu s nízkými, postupně stoupajícími, koncentracemi aerosolu, který obsahuje „živé“ i inaktivované částice viru. Stačí, když kontakt s malým množstvím viru, či neúspěšné pokusy viru pronikat do buněk sliznice, nabudí u dostatečného počtu lidí nespecifické obranné mechanismy, a epidemickou vlnu to může ukončit, aniž by lidé získali proti viru trvalou imunitu. Znovu opakuji, mluvím zde jako evoluční biolog, nikoli imunolog. Takový mechanismus by byl z evolučního hlediska výhodný jak pro hostitele, tak pro parazita, neboť by umožňoval jejich dlouhodobé stabilní soužití. Může proto v přírodě u řady druhů převládnout mechanismem třídění z hlediska stability. Třídění z hlediska stability není přírodní výběr, je to méně efektivní mechanismus, který však v přírodě většinou mívá konečné slovo. Funguje na principu „co je stabilní přetrvává, co je nestabilní, to se změní v něco jiného, či bez náhrady vymizí“ a uplatňuje se univerzálně jak v živé, tak i v neživé přírodě.

Co by to znamenalo z hlediska současného vývoje epidemie? Velkou naději. Zatím se zdálo, že epidemii může zastavit zase jen lockdown, který však politici nezavedou dříve, než jim zkolabují nemocnice. Nebylo proto zase tak moc důležité, že Babišova vláda dělá, za vydatného přispění části veřejnosti, vše pro to, aby epidemii přiživila a aby kolaps přišel co nejdříve. Jenže se ukazuje, že třeba existuje i druhá možnost. Kdyby se nám podařilo pomocí protiepidemických opatření a přednostní ochranou kriticky ohrožených osob kolaps nemocnic o dva týdny oddálit, je možné, že by vlnu zastavila dočasná rezistence obyvatelstva Česka. A my bychom získali trochu času na proočkování a doočkování rizikových osob a na dovezení nových léků schopných zachránit 50 % (Molnupiravar) či dokonce až 95 % (Paxlovid) těžce nemocných. A to by už asi stálo za pokus.

Ještě včera odpoledne jsem si říkal, že nemá cenu se snažit ovlivnit chování politiků, protože kolapsu nemocnic a tvrdému dlouhému lockdownu se nevyhneme. Jediné, co mi připadalo smysluplné, bylo snažit se rychle poskytnout třetí dávku všem starším a rizikovým osobám, které o ni mají zájem, a proočkovat maximum z těch, kteří se kvůli nezájmu svého okolí či velkému selhání svých praktických lékařů k vakcíně zatím vůbec nedostali. Teď už si s tím nejsem jist. Možná máme na víc.

Třeba by nám v tom tentokrát mohli pomoct i ti, co až doposud stáli na druhé straně barikády a tvrdili, že nejlepším lékem na epidemii je promořování. Odborníci se jim marně snažili vysvětlit, že to fungovat nemůže, že kolektivní imunity nelze dosáhnout bez naprostého kolapsu nemocnic a úplného zahlcení krematorií. Teď by však v jistém smyslu mohlo dojít na jejich slova. Jen potřebujeme získat tak dva tři další týdny, abychom se stihli dočasně promořit dříve, než si nám kleknou nemocnice.

Varování: prezentuji zde čistě mé osobní názory a nikoli názory institucí, ve kterých formálně či neformálně působím.

#####################################################################################

Nejvyšší čas si opět připomenout klasické protikovidové dvanáctero.

(Nemusíte dodržet všechno, vyberte si, co se hodí na vás)

1) Jestli nejste očkovaní, okamžitě se nechte naočkovat. Okamžitě!!!

2) Zachovávejte distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich. Podání rukou lze nahradit japonskou úklonou)

3) Noste kvalitní respirátor (bez ventilu, co chrání i ostatní) a vyžadujte, aby tak činili i lidé ve vašem okolí.

4) Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).

5) Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. Jestliže můžete, tak pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.

6) Nakupujte vše, co lze pouze po internetu.

7) Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.

8. Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°) a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost a aspoň dvakrát ji udělejte někomu jinému.

11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Autor: Jaroslav Flegr | středa 24.11.2021 16:19 | karma článku: 44.06 | přečteno: 21565x

Další články blogera

Jaroslav Flegr

Fantastičtí odborníci a kde je najít

Milý Micíku, k epidemii se vyjadřuje mnoho lidí. Někdo z titulu funkce, jiný z vlastní vůle a jiny na žádost novinářů. Jejich názory se různí a mnohdy si odporují. Jak se v tom má chudák kocour, novinář, neřkuli čtenář vyznat?

28.11.2021 v 12:56 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 2465 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Tomu Flegrovi žádné předpovědi nevyšly! Nebo že by jo?

Dnes mě redaktor Welt požádal, abych mu poslal přehled svých předpovědí týkajících se Česka. Protože jsem vůl, tak jsem místo práce na svém článku hodiny vytvářel komentovaný seznam. Tak ho sem pověsím, ať je to někde pohromadě.

15.11.2021 v 16:23 | Karma článku: 45.47 | Přečteno: 18948 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Proč nejspíš žijeme v počítačové hře, nikoli v reálném světě?

Je svět, ve kterém žijeme, skutečný, nebo se jedná o nějakou počítavou hru (RPG či spíše Roguelike), která skutečný život jen napodobuje? Existují argumenty pro obojí, ale ty pro druhou možnost mi připadají čím dál silnější.

4.11.2021 v 8:06 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 5624 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Rudá skvrna Jupiteru

To, že se v atmosféře obří planety Jupiteru nacházejí barevné pruhy, vědí astronomové už od začátku 17. století. Co ji způsobuje a proč je vlastně rudá? (délka blogu 5 min.)

2.12.2021 v 8:00 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 4 - hybnost, moment hybnosti a změna hybnosti a letadla Iljušin v Brně Slatině

Navazují příspěvek na předchozí úvahy z kinematiky a dynamiky a také jistý ohlas z oblasti letectví.

2.12.2021 v 5:19 | Karma článku: 5.11 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Fikáček

Oxfordský adventní kalendář - vzdělávání hrou online zdarma

Oxfordská universita je jednou z absolutně špičkových universit na světě. Teď přichází se zajímavým nápadem adventního vzdělávacího kalendáře, kdy pro vás na každý den až do koce roku připravila online vzdělávání hravou formou.

1.12.2021 v 9:14 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 3 - kinematika a dynamika - veličina "čas" jako dělitel

Jeden obor mechaniky byl krátce zmíněn i zde v příspěvcích, a to statika z toho důvodu má tento příspěvek číslování Mechanika 2 - a zabývá se hlavně fyzikální veličinou čas.

30.11.2021 v 9:43 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Fikáček

Co je skutečnost (velmi prostě za pár minut)

Určitě jste několikrát slyšeli, že na kvantové úrovni snad realita ani neexistuje nebo že teď někde tam vědci tu pravou realitu objevují či že je realita jen simulace apod. Co takhle ale nejdříve zjistit, co realita vlastně je?

30.11.2021 v 9:06 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1025 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 41.60 Průměrná čtenost 16143

Jsem biolog, profesor na Přírodovědecké Fakultě UK v Praze. Když zrovna nepřednáším tak se věnuji evoluční biologií, parazitologií a evoluční psychologií a hledáním ztracených předmětů v nepořádku na svém stole. Mým hlavním koníčkem je moje práce (což je, přiznávám, pro mě i mé okolí poněkud vysilující). Rád se ploužím přírodou (Ďábličák stačí, Balkán je lepší) a fotografuji co mi vleze před objektiv. Na poli vědy i v běžném životě jsem postupně učinil řadu objevů; vzhledem ke své mizerné paměti mnohé z nich i opakovaně.

Najdete mne na flegr.com a  www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr 

Najdete na iDNES.cz