Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Blbé vakcíny – a co když ne?

19. 10. 2021 11:25:53
Milý Micíku, přestaň blbnout, vylez z šuplíku a poslouchej. Dnes ti prozradím něco ukrutně zajímavého o rezistenci a toleranci. A taky proč jsou "blbé" vakcíny možná lepší, než by byly ty dokonalé.

Rezistence a tolerance mají několik zcela odlišných významů, my si však nyní povíme, jak je chápe a používá parazitologie – věda o parazitických organismech, tedy třeba o virech. A taky si povíme, proč vakcíny, které člověka nechrání před nákazou mohou být nakonec lepší, než ty, které by ho před ní chránily.

Mezi geny pro toleranci a rezistenci existuje jeden důležitý rozdíl. Geny pro toleranci se časem rozšíří na celou populaci, protože jejich nositelé budou mít v průměru víc potomků než jedinci, kteří je mít nebudou. Naproti tomu geny pro rezistenci se vždy rozšíří jen na část populace. Jakmile se totiž rozšíří třeba na polovinu populace, klesne výskyt daného parazita v populaci, nebo z ní dokonce parazit úplně vymizí, takže nositelé genů pro rezistenci přestanou být zvýhodněni. Gen pro rezistenci se přestane šířit, a protože rezistence obvykle něco stojí (třeba rezistence proti jednomu druhu parazita snižuje rezistenci proti jinému druhu parazita), začne ho dokonce ubývat. V důsledku toho se zase časem rozšíří parazit, gen pro rezistenci začne být opět výhodný a začne se znovu šířit. A tak to půjde do nekonečna – vždy bude část jedinců proti danému parazitu rezistentní a část nikoli. Geny pro toleranci budou mít nakonec všichni, protože ty parazitovi nebrání v šíření, neomezí jeho výskyt, a tak budou nositelé genů pro toleranci zvýhodněni trvale.

A to samé, co platí geny, platí i pro vakcíny, například vakcíny proti virům. Vakcína může poskytovat naočkovanému rezistenci proti viru – to, když zabrání nejen onemocnění, ale i zmnožování viru v organismu, a tak i jeho přenosu na další lidi v okolí nakaženého. Nebo mu může zajistit toleranci – očkovaný sám je chráněn proti onemocnění, nebo proti vážnému průběhu onemocnění, vir se v něm však může rozmnožit a očkovaný tak může nakazit lidi ve svém okolí. Vzhledem k tomu, že v případě covidu je člověk infekční již v prvních dnech po nákaze, tedy v době, kdy většinou ještě nemá žádné příznaky onemocnění, není vůbec divu, že současné vakcíny poskytují očkovaným toleranci proti covidu, nikoli rezistenci proti nákaze coronavirem SARS-CoV-2.

Jaké to má důsledky? Nejprve ten hlavní negativní. Jestli se nepodaří vyvinout vakcíny, které by nám poskytovaly nejen toleranci proti působení viru, ale i resistenci proti viru, bude tu s námi SARS-CoV-2 už nejspíš navždy. Vytvoření takových vakcín je snad možné, ale žádné firmě by se z dlouhodobého hlediska nevyplatilo – vakcína by vyhubila virus a stala by se tak zbytečnou a neprodejnou.

A teď ten snad pozitivní důsledek. Vakcínu zajišťující rezistenci by si nechalo dát jen určité procento populace, zbytek, černí pasažéři, by těžil z kolektivní imunity, tedy z toho, že v dostatečně proočkované populaci se nemůže virus šířit a že ani je tak nejspíš neohrozí. Jenže po čase by kolektivní imunita klesla (zejména u starších osob klesá po očkování i po nemoci dosti rychle, a navíc se rodí noví neočkovaní), takže by se covid vrátil v podobě nové vlny a zase by se hodně umíralo.

Vakcínu poskytující toleranci proti covidu, nikoli však rezistenci proti coronaviru, si však nakonec nechají dát všichni, kterým to ekonomické a zdravotní okolnosti dovolí. Díky tomu se smrtící vlny epidemie nejspíš nebudou vracet. A to ani vlny způsobené novými mutantami viru – mutanty viru schopné obejít vakcínu zajišťující rezistenci jsou zvýhodněny a musí se zákonitě šířit, mutanty schopné obejít vakcínu zajišťující toleranci proti covidu nijak zvýhodněny nejsou a není tak důvod, aby se šířily.

Situace je samozřejmě trochu složitější, vakcíny (i geny) obvykle zajišťují alespoň částečně jak toleranci, tak rezistenci. Ale to na výsledku zase tak moc nemění. Jestliže například vakcína alespoň částečně chrání proti těžkému covidu a alespoň částečně dovoluje šíření viru, stejně se časem skoro všichni necháme naočkovat – jen bude trvat trochu déle, než potřeba a výhodnost nechat se očkovat dojde i těm méně bystrým z nás.

Tak Micíku, vidíš, jak je ten svět složitý. Ono by se zdálo, že si stačí přečíst pár postů na Facebooku a člověku je okamžitě všechno jasné a okamžitě ví, kdo je vovce a kdo je naopak mazaný a prozíravý. A když má k tomu navíc vystudovanou libovolnou vysokou školu, může se s k problematice epidemie vyjadřovat jako expert. Jenže ono to tak není. Parazitologie je poměrně složitý obor s přesahy do mnoha jiných oborů a jeho zvládnutí ve skutečnosti vyžaduje roky poctivého studia.

Tak, a jdeme na sváču. Co bys teď říkal plátku šunkového kolena?

Pomozte vědě a zároveň zjistěte, jak jste na tom s pravicovostí, liberalismem a autoritářstvím. Jak by dopadly volby, kdyby byl průměrný věk voličů jen 39? Jak dopadli v anketě sympatičnost předsedové stran a jak moc se lišilo jejich pořadí od výsledného pořadí stran ve volbách? Zjistíte zde bit.ly/volbyPoB

#########################################################

Micíkovo říjnové desatero:

Včera jsme měli 2521 pozitivních a v nemocnici bylo s covidem 544 lidí. Až budeme mít zase za den 15 tisíc covid pozitivních lidí, kolik jich bude za den v nemocnici? Už dál nečekejte a:

1) Naočkujte se

2) Naočkujte se

3) Naočkujte se

4) Naočkujte se

5) Naočkujte se

6) Naočkujte se

7) Naočkujte se

8) Hlídejte si dobu od očkování. Je-li vám nad 60, po 6 měsících se můžete opět nakazit. Průběh by měl být lehký, ale taky nemusel. Rozhodně není o co stát.

9) I po naočkování dodržujte opatření – variantu gama mohou šířit i očkovaní

10) Jestli jste vy a vaši blízcí očkovaní, tak se intenzivně těšte z toho, že to pro vás dobře dopadlo. Celkem 4,5 milionů lidí takové štěstí nemělo.

Autor: Jaroslav Flegr | úterý 19.10.2021 11:25 | karma článku: 43.96 | přečteno: 17074x

Další články blogera

Jaroslav Flegr

Fantastičtí odborníci a kde je najít

Milý Micíku, k epidemii se vyjadřuje mnoho lidí. Někdo z titulu funkce, jiný z vlastní vůle a jiny na žádost novinářů. Jejich názory se různí a mnohdy si odporují. Jak se v tom má chudák kocour, novinář, neřkuli čtenář vyznat?

28.11.2021 v 12:56 | Karma článku: 31.36 | Přečteno: 2462 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Peklo zamrzlo – přináším snad konečně dobrou zprávu!

Nerad bych to zakřikl, ale mám dojem, že se už sedmý den zpomaluje nárůst pacientů v nemocnicích. A zejména těch na jednotkách intenzivní péče.

24.11.2021 v 16:19 | Karma článku: 44.06 | Přečteno: 21563 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Tomu Flegrovi žádné předpovědi nevyšly! Nebo že by jo?

Dnes mě redaktor Welt požádal, abych mu poslal přehled svých předpovědí týkajících se Česka. Protože jsem vůl, tak jsem místo práce na svém článku hodiny vytvářel komentovaný seznam. Tak ho sem pověsím, ať je to někde pohromadě.

15.11.2021 v 16:23 | Karma článku: 45.47 | Přečteno: 18947 | Diskuse

Jaroslav Flegr

Proč nejspíš žijeme v počítačové hře, nikoli v reálném světě?

Je svět, ve kterém žijeme, skutečný, nebo se jedná o nějakou počítavou hru (RPG či spíše Roguelike), která skutečný život jen napodobuje? Existují argumenty pro obojí, ale ty pro druhou možnost mi připadají čím dál silnější.

4.11.2021 v 8:06 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 5624 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Rudá skvrna Jupiteru

To, že se v atmosféře obří planety Jupiteru nacházejí barevné pruhy, vědí astronomové už od začátku 17. století. Co ji způsobuje a proč je vlastně rudá? (délka blogu 5 min.)

2.12.2021 v 8:00 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 4 - hybnost, moment hybnosti a změna hybnosti a letadla Iljušin v Brně Slatině

Navazují příspěvek na předchozí úvahy z kinematiky a dynamiky a také jistý ohlas z oblasti letectví.

2.12.2021 v 5:19 | Karma článku: 5.11 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Fikáček

Oxfordský adventní kalendář - vzdělávání hrou online zdarma

Oxfordská universita je jednou z absolutně špičkových universit na světě. Teď přichází se zajímavým nápadem adventního vzdělávacího kalendáře, kdy pro vás na každý den až do koce roku připravila online vzdělávání hravou formou.

1.12.2021 v 9:14 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 3 - kinematika a dynamika - veličina "čas" jako dělitel

Jeden obor mechaniky byl krátce zmíněn i zde v příspěvcích, a to statika z toho důvodu má tento příspěvek číslování Mechanika 2 - a zabývá se hlavně fyzikální veličinou čas.

30.11.2021 v 9:43 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Fikáček

Co je skutečnost (velmi prostě za pár minut)

Určitě jste několikrát slyšeli, že na kvantové úrovni snad realita ani neexistuje nebo že teď někde tam vědci tu pravou realitu objevují či že je realita jen simulace apod. Co takhle ale nejdříve zjistit, co realita vlastně je?

30.11.2021 v 9:06 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1022 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 41.60 Průměrná čtenost 16143

Jsem biolog, profesor na Přírodovědecké Fakultě UK v Praze. Když zrovna nepřednáším tak se věnuji evoluční biologií, parazitologií a evoluční psychologií a hledáním ztracených předmětů v nepořádku na svém stole. Mým hlavním koníčkem je moje práce (což je, přiznávám, pro mě i mé okolí poněkud vysilující). Rád se ploužím přírodou (Ďábličák stačí, Balkán je lepší) a fotografuji co mi vleze před objektiv. Na poli vědy i v běžném životě jsem postupně učinil řadu objevů; vzhledem ke své mizerné paměti mnohé z nich i opakovaně.

Najdete mne na flegr.com a  www.facebook.com/prof.jaroslav.flegr 

Najdete na iDNES.cz